A zase "stejná" Písnička

10.01.2016 10:29

Dostal jsem na své webové stránky opakující se dotaz :

Mám dotaz. Proč T. Töpfer ukončil tuto hru a proč vyhodil tyto herečky? viz odkaz

 

https://www.super.cz/402671-slavne-ceske-herecky-bez-prace-v-divadle-na-vinohradech-pro-ne-ted-neni-misto.html

 

 Luděk.

Slavné české herečky bez práce! V Divadle na Vinohradech pro ně teď není místo

8. ledna 2016 9:46

Od začátku ledna došlo ve slavném pražském vinohradském divadle k pořádnému průvanu! Bez práce jsou hvězdy Gabriela Vránová (76), Daniela Kolářová (69), Marta Vančurová (67) a Jana Štěpánková (81)!

 

Důvodem je, že jim ředitel Tomáš Töpfer v říjnu oznámil, že stahuje z repertoáru komedii To byla moje písnička!, v které hrály. Pro všechny to bylo jediné představení v tamním divadelním stánku.

„To, že teď na Vinohradech nemám žádné představení, mě mrzí. Přitom pan ředitel tvrdil, že pro nás něco najde,“ řekla Aha! Vránová. Všechny zatím zůstávají členkami souboru, jenže jsou v podobné situaci, jako kdyby někdo s profesí osobní řidič nedostal auto, kterým by mohl zaměstnavatele vozit.

„Třeba se nějaká nabídka objeví, budu čekat. Zatím žádnou práci nemám,“ uvedla Vančurová. 

David Zápal , Super.cz

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Vážený tazateli,představením "To byla moje písnička" jsem se zabýval minimálně ve 3 mých starších glosách na mých webových stránkách.Také jsem byl proti stažení této velmi úspěšné hry s legendami českého herectví a legendami právě vinohradského jeviště.Ale nejsem ani ředitelem,ani uměleckým šéfem,ani dramaturgem a málem jsem nebyl ani vrátným našeho divadla.I já měl být "stažen" z repertoáru zaměstnanců DnV.Což se možná tak či tak někdy i stane.Takže tento Váš dotaz je hlavně pro pana ředitele a jeho oficiální webové stránky Divadla na Vinohradech,kde má svoji rubriku "Napište řediteli".Zeptejte se tedy přímo pana ředitele Tomáše Töpfera,jehož oficiální mediální odpověď neznám,jen vím z oficiální vyhlášky,že hra byla stažena z důvodu končících autorských práv.Věnoval jsem i tomuto důvodu jednu z mých "písničkových" glos.Nebyl jsem ani osloven odpovědí,ani zastřelen.Za to druhé moc děkuji.Víte,milý tazateli,ono to souvisí i s jinými změnami.Jmenujete,tedy článek pana Zápala,herecké legendy dámy Kolářovou,Vránovou,Vančurovou a Štěpánkovou.Zmizely náhle v našem propadlišti jejich jeviště.A je to nedávno,kdy jsem se ptal v glose na webu,jaké role divadlo chystá pro další legendy,paní Dagmar Havlovou nebo pana Viktora Preisse.Opět jsem nebyl zastřelen.A tak mizí jedno známé jméno za druhým.Chodívalo se u nás vždy na dobrý repertoár a kvalitní špičkové herce.Co vím z dějin divadla,vždy se mladí učili hereckému umění od starších hereckých mistrů.No nevím,že by Danielka,Gábinka,Martička nebo Janička měly teď u sebe doma hereckou školu.Tyhle dámy mají učit herectví na jevišti,bok po boku těch mladých talentovaných.Vzpomeňme seriál Jaroslava Dietla "Nemocnice na kraji města",kde starý doktor Sova moudře říká o svém synovi,že kde ho učit jeho lékařskému mistrovství než bok po boku na operačním sále nad operovaným pacientem.Přidám si teď mimoděk svoji profesi,když se říkává,že slepé střevo umí operovat i vrátný.No to tedy fakt neumím,ale z divadla vím,co je to symbioza mladých,středních a starších umělců na jevišti.Plynule se tak soubor vyvíjí a zraje.I ti mladí budou jednou starší a legendární,ale ..... Mne učil slohově psát můj třídní češtinář,improvizaci mne učil pan Mirek Horníček,určitému druhu humoru Slávek Šimek,do hlubin herectví mne zasvěcovala Tonička Hegerlíková nebo pan Radovan Lukavský,atd.Samí MISTŘI svého řemesla.A je mi tedy velmi líto,tak jako Vám a mnohým dalším co mi píší na web,že legendární umělce naší scény sundaváme jako ty sochy na naší budově a uklízíme je do "fundusu",třeba se budou hodit nebo také ne.Vyléváme kvalitní zralé víno do Vltavy.Je to můj osobní názor,nikoli názor DnV,ale ptal jste se a tak to vidím já očima blbého vrátného.