Pavel Batěk - již rok v ND

29.09.2016 10:03

Vzpomínám rád na Pavla Baťka,bývalého člena našeho uměleckého souboru. Jsme stále spolu v kontaktu,i když už rok je členem Národního divadla. V žertu říkávám,že " povýšil ",ale určitě si " polepšil ",jak tak čtu jeho řádky v rozhovoru pri iDNES.cz. Nemám teď na mysli snad finanční polepšení,ale myslím tím na " věci ",které za peníze nekoupíš. Podmínky v práci,atmosfera v práci,pracovní kolektiv,stimuly v práci. Zatím nechávám názory Pavla Baťka bez mého komentáře,spojím to později s jednou otázkou i odpovědí z diskuse oficiálního webu DnV " Pište řediteli ". Obojí se velmi zajímavě prolíná. Takže nyní jen " kopíruji " myšlenky Pavla Baťka.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Batěk: V Divadle na Vinohradech nemají rádi, když se názory říkají nahlas

FOTA opravím,omlouvám se.

Herec Pavel Batěk

Zdroj: https://kultura.zpravy.idnes.cz/pavel-batek-rozhovor-05i-/divadlo.aspx?c=A160921_155445_divadlo_ts

22. září 2016  17:59
 
Proslavil se jako nesympatický lékař v seriálu Ordinace v růžové zahradě, hraje v Ohnivém kuřeti a Mordpartě. Točí i První republiku a v seriálu Bohéma ztvární režiséra Otakara Vávru. Pavel Batěk je však hlavně divadelní herec, který po jedenácti letech opustil Divadlo na Vinohradech.

V Národním za sebou máte první sezonu. Jaká byla?
Fajn. Přiznám se, že po těch posledních třech letech ve Vinohradským divadle jsem úplně u vytržení z toho, jak může divadlo fungovat. Jak se vedení snaží, aby herci k divadlu přilnuli. Což takhle bylo ve Vinohradském divadle kdysi, ještě za Jiřinky Jiráskové, která byla duší divadla. Teď už ale to divadlo opustil i pan Preiss, paní Dana Kolářová nebo Jaromír Meduna a další skvělí herci.

Co vám vadilo?
Nelíbila se mi jistá neupřímnost zaměstnavatele, které si naopak v Národním divadle cením. Když se tam někomu něco nelíbí, tak přijde a třeba řekne: „Koukej se srovnat, nebo už nedostaneš roli“, namísto věty: „Nebojte se, počítá se s vámi.“ Jenže pak vám dojde, že si tu a tam zazkoušíte něco malého, nebo nezkoušíte celý rok.

A bavil jste se o tom s vedením Vinohradského divadla?
Ano, ale přišlo mi, že tam vedení nemá moc rádo, když člověk říká své názory nahlas. A nelíbí se mi model, kdy podnik vyžaduje loajalitu, ale o zaměstnance se moc dobře nepostará. Tak to vnímám já.

Po jedenácti letech tam jsou to poměrně ostrá slova. Mrzí vás to?
A to jsem tam byl ještě krátce oproti jiným. Samozřejmě, že mě to mrzí. Když jsem tam nastupoval, byl jsem hrdý na to, že jsem členem souboru. Ne každý měl to štěstí stát na jevišti po boku Jiřinky Jiráskové a takových mistrů.

Byli jste s Jiřinou Jiráskovou přátelé?
Troufám si říct, že ano. Hlavně v posledních letech jsem ji hodně navštěvoval. Pro mě je hlavně cenné, že jsem ji mohl poznat a bavit se s ní o velmi osobních věcech.

 

Autor: Veronika Tardonová

 

Dá se ještě podle Pavla Baťka zlatá éra Vinohradského divadla vrátit? A byl on sám už někdy během herecké kariéry bez rolí? Více se dočtete v pátečním vydání týdeníku Téma.

Týdeník TÉMA