PREMIERA DNES !!!

06.01.2017 17:28

Přátelé čtenáři,tak DNES  6. ledna 2017  je opět v Divadle na Vinohradech  " oficiální " PREMIERA představení " Když ptáčka lapají ". Nevím,proč oficiální premiera,když " Ptáčka " už dávno hrajeme,ale nemusím všemu rozumět,že ? (samozřejmě vím proč,ale ne pro čtenáře mého webu,OMLOUVÁM SE). 

---------------------------------------------------------------------------------------

Tvůrci

Překlad: Helena Šimáčková
Režie: Tomáš Töpfer
Dramaturgie: Barbora Hančilová
Výprava: Jan Dušek
Hudba: Ondřej Brousek
Text písně: Radek Balaš
Pohybová spolupráce: Kateřina Rosová

Obsazení

Fernand de Bois   Marek Holý 
Generál Irrigua   Petr Rychlý 
Bouzin   Václav Svoboda 
Gontran Chenneviette   Pavel Nečas 
Fontanet   Václav Vydra 
Firmin, sluha u Lucetty   Jaroslav Satoranský 
Jean, sluha u Fernanda   Viktor Javořík 
Domovník, Notář Lantery   Jiří Žák 
Lucetta Gautierová   Tereza Bebarová Andrea Černá 
Marcela, její sestra   Vendulka Křížová 
Baronka Duvergerová   Kateřina Brožová 
Viviana, její dcera   Šárka Vaculíková 
Miss Bettingová   Lilian Malkina 

--------------------------------------------------------------------------------------

Vrcholný smíchotvůrce, mistr situační komedie, Georges Feydeau, má na scéně Divadla na Vinohradech své domovské právo. Jeho komedie povstaly z espritu Belle Époque, období zdánlivě bezstarostného rozmachu měšťanstva; stejný duch podnítil vinohradské měšťanstvo k výstavbě našeho divadla. Jakkoli bezstarostnost a důvěru v nekončící rozvoj zajištěný pokrokem smetlo zběsilé dvacáté století, rozumíme my, potomci zakladatelů moderní společnosti, touhám i starostem našich předků, všech těch advokátů, doktorů, generálů ve výslužbě, varietních umělkyň, modistek a sufražetek, které tvoří personál Feydeauových komedií, a když se smějeme zběsilým situacím, do nichž je vhání jejich milostné puzení na jedné straně a potřeba zachovat dekorum na straně druhé, smějeme se s pochopením sami sobě a svým vlastním rozporům.
Fernand de Bois v tomto feydeauovském komediálním strojku, produkujícím v šíleném tempu jednu nepatřičnou situaci výbušnější než ta předchozí, řeší vskutku svízelné osudové dilema: jak oznámit své milence, atraktivní varietní divě, že ji opouští, protože se žení s šlechtickou dcerou? A kdyby jen to: jak si má poradit s tím, že rodina jeho nastávající pozvala právě jeho nic netušící milenku na slavnostní večírek, kde má být svatba oznámena?
Vinohradskou scénu prošla úspěšně Feydeauova Dáma od Maxima a dvacet let na ní kraloval jeho Brouk v hlavě. Nyní se vracíme v novém překladu a v nastudování Tomáše Töpfera ke komedii, jež se zde úspěšně hrála v druhé polovině 80. let pod titulem Taková ženská na krku. Velký klasik komediálního divadla nás na velkém jevišti znovu přesvědčí, že i humor nostalgicky spojovaný se secesí, dokáže být zcela dnešní a pěkně kousavý.

-----------------------------------------------------------------------------------

Tak,milý umělecký SOUBORE,dnes

večer tedy ZLOMTE VAZ !!! Honza