Zdeněk Mahler

18.03.2018 19:19

Moje bezprostřední pocity? Přátelé,určitě bychom každý z nás dovedli dát přívlastek " geniální " některému obrazu,některé knize,některému filmu,některému divadelnímu představení,atd. Ale říci o někom,že byl geniální? Já to za sebe celý život mám o jednom člověku. Ano,tím byl pro mne spisovatel a scénárista pan Zdeněk Mahler. Geniální člověk. Z mnoha důvodů. Jsem šťastný,že jsem žil v jeho době. Že jsem ho četl,vnímal,sledoval. Čest Vašemu životu,dílu a památce,můj geniální Zděňku Mahlere.

 

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler

Ve věku 89 zemřel v sobotu spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. O úmrtí autora desítek knih, filmových i televizních scénářů informovala v neděli jeho rodina.

Mahler zemřel v sobotu v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Žádné další podrobnosti rodina nesdělila.

Úspěšný spisovatel a scénárista se narodil 7. prosince 1928. Po získání doktorátu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracoval krátce v rozhlase a na ministerstvu školství a kultury.

V té době byl současně dramaturgem Laterny magiky a podílel se na její prezentaci při Expo 58 v Bruselu. Od roku 1960 měl svobodné povolání.

Knihy o významných osobnostech

Mahler také napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček. Jako autor či spolupracovník je podepsán pod mnoha filmovými či televizními scénáři, mezi jinými Svatba jako řemen, Nebeští jezdci, Božská Ema, Den sedmý, osmá noc, Amadeus nebo Lidice.

Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a v roce 2011 Cenu Ladislava Fukse za celoživotní přínos české literatuře, kterou uděluje Akademie literatury české.

Hudební znalec, spisovatel a scénárista Zdeněk Mahler převzal v roce 2011 Cenu Ladislava Fukse za celoživotní přínos české literatuře, kterou uděluje Akademie literatury české.

Výtečný vypravěč, spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler.