Zemřel Břetislav Slováček

14.10.2018 08:59

 

Ach jo,nejsmutnější je psát o přátelích,kteří zemřeli. BŘEŤA patřil mezi ně. Zažil jsem ho na začátku svého působení v divadle než potom odešel na Fidlovačku. Bezvadný herec,kamarád,člověk. Říkává se,že každý jsme nahraditelný. Leda tak jako jeden kus. Jako OSOBNOST vůbec ne a po takových lidech jako byl Břeťa zůstává vždy " mezera ". Alespň já to tak ve svém životě mám a cítím. Vnímám už spoustu takových mezer,ti lidé totiž patřili do mého života. A tak,milý Břetislave,čest Tvé památce a hereckému i lidskému odkazu,děkujiTi,že jsme se spolu znali. Tvůj Honza.

Zemřel herec Břetislav Slováček

Ve věku 70 let zemřel ve středu v kruhu své rodiny herec Břetislav Slováček, sdělil jeho syn Jakub Slováček. Hrál dlouhá léta ve vinohradském divadle, odkud v 90. letech spolu s dalšími herci přešel do obnoveného Divadla Na Fidlovačce. Objevoval se také v televizních inscenacích a seriálech, ve filmu byl obsazován do menších rolí, jako byl novinář v komedii Rozpuštěný a vypuštěný.

Břetislav Slováček se narodil 7. července 1948 v Praze. Vystudoval herectví na DAMU, v 70. letech byl v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. V té době dostal první větší šanci v televizi v historické inscenaci Břetislav a Jitka, v níž vytvořili titulní role s tehdejší budějovickou kolegyní Eliškou Balzerovou.

Do Divadla na Vinohradech přešel Slováček v roce 1974, odehrál v něm desítky rolí. Ve větších než epizodních rolích se objevil třeba v televizním seriálu Okres na severu a Křeček v noční košili. V seriálu Život na zámku ztvárnil postavu doktora Koblížka. Z televizních inscenací dostal větší prostor například v detektivce O mrtvých jen dobře nebo v komedii Zdeňka Podskalského Žena v trysku století.

V kině se s ním diváci mohli setkat jen v menších rolích, například policisty ve filmu Pan Tau v cirkusu nebo otce hlavního hrdiny ve snímku Zkouškové období. V roce 2003 se objevil jako farář v televizním filmu Nezvěstný.