Zemřel " Pan " Adolf BORN

22.05.2016 14:35

Znám v životě 2 Adolfy. Toho zlého z vyprávění a dokumentů a ze školy,toho dobrého " z jeho práce ".

Zemřel výtvarník Adolf Born

V neděli ráno zemřel v rodinném kruhu známý český výtvarník Adolf Born. Bylo mu 85 let. Proslavil se především ztvárněním Macha a Šebestové, ilustracemi Steklačových Boříkových lapálií i Tří mušketýrů, ale také karikaturami. O úmrtí informovala umělcova dcera Erika Bornová.

Adolf Born, který se narodil v roce 1930, patřil k nejvýznamnějším českým malířům, kreslířům, karikaturistům, grafikům a ilustrátorům. Známý byl i ve světě.

Už v roce 1974 byl na světové výstavě v Montrealu jmenován karikaturistou roku.  Později dostal francouzský Řád umění a literatury. V roce 2013 získal cenu na Anifilmu za celoživotní přínos animovanému filmu. Kromě Macha a Šebestové se podílel také na večerníčku Žofka a spol. Se scenáristou Milošem Macourkem vytvořil přes 60 snímků. Podílel se i na loutkovém filmu Robinson Crusoe, námořník z Yorku. Knihu o Robinsonovi už předtím ilustroval.

Born byl také ceněným kostýmním výtvarníkem. Výtvarně se podílel i na šestém pokračování úspěšné filmové série o "básnících" Jak básníci čekají na zázrak.

Známé byly jeho royalistické názory a obdiv k monarchii i čepicím.

ZDROJ : oficiální zpráva z internetu

Osobní vzpomínka : panu Bornovi se velmi líbila KERAMIKA od mojí manželky - keramičky na prodejních výstavách. Jako výtvarníkovi se mu líbil její styl a vyjádření. Děkujeme,pane Borne. Čest Vaší památce !!!